środa, 14 maja 2014

#miastoEuropa! - gra miejska

14 maja 2014 wzięliśmy udział w grze miejskiej #miastoEuropa. Wystawiliśmy jedną drużynę w składzie: Justyna Marciniak, Agata Lesiuk, Emilia Warych oraz Teresa Vareta - nasza wolontariuszka EVS z Portugalii.Nasi wolontariusze pomagali w obsłudze punktów kontrolnych: Ania Apriasz i Karolina Wachowicz w Inkubatorze Przedsiębiorczości na ul. Młyńskiej, Kail Indyka i Kasia Ludziarczyk w Kinie Światowid, Sonia Jaworska w Centrum Wolontariatu, a Klaudia i Nicola Samson w Stowarzyszeniu Bona Fides.

Gra odbyła się 10 lat od dołączenia Polski do Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się, co działo się w 2004 roku, 2005, 2006, 2010 i kolejnych latach… Przypominaliśmy także o wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja.

Każda osoba i każda drużyna uczestnicząca w Grze miała za zadanie odwiedzić 10 punktów kontrolnych i wykonać 10 zadań. Wszystko to w jak najkrótszym czasie i oczywiście jak najlepiej. Na najszybszych i najskuteczniejszych czekały na mecie w Urzędzie Wojewódzkim nagrody.

Było bardzo fajnie, nawet srogi deszcz nikogo nie zniechęcił :)
Grę zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarowej



















poniedziałek, 12 maja 2014

Wystawa "Oblicza Afryki - oblicza życia"

Od soboty, 10 maja 2014, gościmy u nas wystawę pod tytułem "Oblicza Afryki - oblicza życia".

Otwarcie wystawy miało miejsce podczas II Pikniku FAIR TRADE, ale wystawa pozostanie z nami do 16 maja 2014.
W ramach projektu "Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę" zaprezentujemy ją dzieciom i młodzieży z sąsiednich szkół.

Dzisiaj, jako pierwsi goście, przybyły do nas dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 60 - wystawa bardzo im się podobała, mieli mnóstwo pytań, ale też dużą wiedzę na temat Afryki :)
Na zakończenie zwiedzania dzieci otrzymały od nas szablony masek afrykańskich, które pokolorowały już przy swoich stolikach w przedszkolu.



sobota, 10 maja 2014

II PIKNIK FAIR TRADE - 2014





II Piknik Fair Trade za nami! Było bardzo różnorodnie - dziękujemy przede wszystkim wolontariuszom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie pikniku, a także firmom i organizacjom. Przy muzyce świata PUTUMAYO bawiliśmy się świetnie w naszym ogrodzie! Była kawa, herbata, czekolada i suszone owoce FAIR TRADE oraz domowe smakołyki przyniesione przez uczestników na wspólny stół. Mieliśmy okazję obejrzeć wspaniałą wystawę "Oblicza Afryki - oblicza życia", która zostanie z nami jeszcze przez tydzień - mamy nadzieję, że tłumnie odwiedzą ją sąsiadujące z nami szkoły! W strefie kreatywnej robiliśmy maski afrykańskie i malowaliśmy buzie, ozdabialiśmy doniczki i sadziliśmy w nich słoneczniki - agenciki. Był bajkowy kącik i wydawnictwo WIKABA oraz prezentacja projektu AQUAPONICS. Strefa elektroniki i ubrań zorganizowane na pikniku w ramach projektu "Zmieniaj nawyki na lesze. Kupuj odpowiedzialnie!" udały się znakomicie!
 Dziękujemy, zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć poniżej oraz całej fotorelacji 
na naszym profilu na FB 
i do zobaczenia za rok :)
















czwartek, 8 maja 2014

"Śmieci - kosmiczny problem!" - gra miejska z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK

Dzisiaj rozpoczęliśmy obchody TYGODNIA BIBLIOTEK uczestnicząc, jako wolontariusze w mini-grze miejskiej "Śmieci - kosmiczny problem!"organizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach.  Klub reprezentowały: Sonia Jaworska, Karolina Wachowicz i Anna Apriasz. Było super!

Śmieci – kosmiczny problem!: 




Jak przekazał nam jeden z mieszkańców EKOFANII, aparatura monitorująca
bezpieczeństwo ich planety zarejestrowała niepokojące sygnały – ograniczenie
przejrzystości przestrzeni kosmicznej i obecność drażniących zapachów.
EKOFANIE odkryli, że przyczyną tego jest niewłaściwe postępowanie z odpadami
na Ziemi. Wysłannik kosmitów przybył na Ziemię po to, aby nas przestrzec. Musimy udowodnić, że umiemy radzić
sobie z odpadami! Jeśli się nam to nie uda kosmici z planety EKOFANIA grożą inwazją!!!
Zabierz trzech przyjaciół, namów opiekuna i pomóż nam uchronić Ziemię przez kosmicznym
niebezpieczeństwem!
Przyjdź 8 maja 2014 r. o godz. 10.00, rozwiąż kilka zadań i uratuj naszą planetę!


e-mail: opracowanie@pbw.katowice.pl Na zwycięzców czekają nagrody!

czwartek, 1 maja 2014

II PIKNIK FAIR TRADE - ZAPROSZENIE

Miło nam poinformować, że piknik odbędzie się 10 maja 2014 w sobotę, co nie powinno być zaskoczeniem dla dobrze zorientowanych w temacie, ponieważ właśnie w tym dniu obchodzimy:

ŚWIATOWY DZIEŃ SPRAWIEDLIWEGO HANDLU
Wykaz wydarzeń w Polsce

Zapraszamy serdecznie na naszą plenerową imprezę oraz na stronę wydarzenia, na której znajdziecie szczegółowe informacje o programie i organizatorach, a także ciekawostki i informacje z ostatniej chwili!



Patronat i partnerzy:



poniedziałek, 31 marca 2014

II PIKNIK FAIR TRADE 2014 - przygotowania

10 maja 2014 w sobotę 
zapraszamy Was na 
II PIKNIK FAIR TRADE
który tym razem odbędzie się w dzielnicy BUROWIEC na terenie Zespołu Szkół Handlowych przy ul. Hallera 60.

Przygotowania już się rozpoczęły. Dzisiaj, czyli 31.03.2013 odbyło się pierwsze spotkanie, na którym zastanawialiśmy się, co dla Was przygotujemy tym razem.

Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem i w ramach projektu:
"Zmieniaj nawyki na lepsze. 
Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę!"

Wygląda to bardzo interesująco :) Poniżej kilka fotek z naszej burzy mózgów:











środa, 12 marca 2014

Zachęcamy do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego!

Karolina Dudek i Agata Fręsko biorą aktywnie udział w projekcie VOTE HUNTER - Młodzi ambasadorzy Unii Europejskiej.

Brały udział w debatach europejskich, przygotowały prezentację dla młodzieży ze śląskich szkół oraz wykonały swoje zdjęcia, zachęcające do głosowania w wyborach.

Można także głosować na nie w konkursie, klikając "lubię to" pod zdjęciem: