sobota, 2 marca 2013

Klub organizacją przyjazną wolontariuszom :)

Miło nam poinformować, że Klub Młodzieżowy "supPORT" otrzymał CERTYFIKAT "ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM przyznawany przez SIEĆ CENTRÓW WOLONTARIATU w Polsce na lata 2013-2014.







piątek, 8 lutego 2013

Wspieramy Dom Aniołów Stróżów

"Jeśli ktoś pro­si nas o po­moc, to znaczy że jes­teśmy jeszcze coś warci"

Zapraszamy Was do wsparcia działalności Domu Aniołów Stróżów i przekazania swojego 1% podatku na rzecz dzieci.





niedziela, 20 stycznia 2013

Gokarty.


16.01.2013 grupa młodzieży w ramach działaości Klubu Młodzieżowego supPORT mogła odwiedzić Tor Gokartowy ADRENALINA w Sosnowcu. Bardzo dziękujemy Pani Beacie Piętce za sponsoring biletów wstępu dla naszych wolontariuszy obsługujących Grę Miejską Fair Train 2012.







 

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Dzień Promocji EVS



10.12.2012 gościliśmy w ramach Dnia Promocji EVS wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji współpracujących z wolontariuszami.
O godzinie 10:00 odbyło się szkolenie informacyjne o Programie "Młodzież w działaniu", a od godz. 11:00 młodzież z klas IV technikum i II zawodowej uczestniczyła w spotkaniu i warsztatach z wolontariuszami z Armenii - Alek Kostanyan, Ukrainy - Tetiana Grytsaieva i Zoriana Vilenskaya, Francji - Azzedine Quiacha i Niemiec - Perry Lukaszczyk. Opowiadali o swoich krajach, zwyczajach, o swoim pobycie w Polsce i o tym jak zostać wolontariuszem. Były także warsztaty "Czy chciałbym zostać wolontariuszem?" 











poniedziałek, 3 grudnia 2012

Młodzieżowa Akademia Lokalnych Liderów MALL

Kamil Indyka zakwalifikował się do udziału w MALL - Młodzieżowej Akademii Lokalnych Liderów!
GRATULUJEMY !!!



MALL to cykl trzech kilkudniowych warsztatów, który został opracowany z myślą o młodych ludziach aktywnie działających w swoich miejscowościach, dzielnicach i osiedlach. Ma za zadanie rozwijać umiejętności liderskie, wskazywać, na czym polega sztuka bycia dobrym liderem oraz uczyć, jak skutecznie działać w grupie i w swoim otoczeniu. Celem Akademii jest wspieranie aktywnych młodych osób poprzez przekazywanie im wiedzy oraz umiejętności, mających ułatwić prowadzenie działań oraz projektów w ich środowiskach.

Do udziału w cyklu warsztatów zapraszane są osoby z całej Polski, w wieku od 16 – 24 lat, które na co dzień angażują się w życie swojego środowiska oraz mają na koncie realizację pierwszych inicjatyw i przedsięwzięć lokalnych. Akademia przeznaczona jest dla tych, którzy widzą wokół siebie potrzebę zmian i chcą podjąć działania, by je wcielać w życie.

ABC, czyli ścieżka rozwijania umiejętności w ramach MALL

A. Cykl warsztatów

Akademia składa się z 3 czterodniowych szkoleń, odbywających się co 3 miesiące, poświęconych następującym zagadnieniom:
Spotkanie 1 – „Ja jako lider”
Pierwszy warsztat dotyczy poznawaniu swojego potencjału i roli pełnionej w grupie. Służy przyjrzeniu się i refleksji nad takimi zagadnieniami jak:
  • jakie są moje mocne strony,
  • jak odbiera mnie grupa,
  • co jeszcze powinienem zrobić, aby poczuć się pewniej w roli lidera,
  • na czym polega skuteczna komunikacja.
Spotkanie 2 - „Ja w środowisku”
Podczas drugiego spotkania uczestnicy zajmą się następującymi zagadnieniami:
  • jak działać na „swoim podwórku”,
  • jak motywować siebie i innych do działania,
  • jak radzić sobie z konfliktami w grupie,
  • jak badać lokalne potrzeby,
  • z kim warto nawiązać współpracę, żeby działać skuteczniej i na szerszą skalę.
Spotkanie 3 - „Ja w działaniu”
Dzięki temu warsztatowi uczestnicy poznają konkretne narzędzia i metody, które ułatwią im pracę w swoim środowisku. Dowiedzą się między innymi:
  • na czym polega praca metodą projektu,
  • co oferuje Program „Młodzież w działaniu” oraz inne programy wspierające młodych ludzi,
  • jak korzystać z informacji publicznej,
  • jaka jest rola i zasady działania organizacji pozarządowych.
Zajęcia podczas szkolenia prowadzone są w sposób dynamiczny, z wykorzystaniem interaktywnych metod pracy charakterystycznych dla edukacji pozaformalnej.
Wiele warsztatowych sesji prowadzonych jest równolegle; ćwiczenia odbywają się w dwóch 12-osobowych grupach, często dzielonych na jeszcze mniejsze zespoły po to, by zaangażować w zajęcia każdego uczestnika. Sesje rozpoczynają się ćwiczeniami, które utrwalają zdobywane umiejętności oraz ukazują praktyczny i realny wymiar dostarczanej MALL-owiczom wiedzy. Nawet zwykłą grę w mafię można wykorzystać jako wstęp do zajęć dotyczących komunikacji w grupie.
Podczas szkoleń szczególną wagę przykłada się do tego, by ułatwić uczestnikom praktyczne wykorzystywanie przekazywanej im wiedzy, każdy lider funkcjonuje bowiem w konkretnej grupie, specyficznym środowisku i warunkach i ma do dyspozycji inne możliwości działania. Ważnym elementem jest także przygotowanie uczestników Akademii do tego, by dzielili się ze swoimi rówieśnikami zdobytą wiedzą i umiejętnościami oraz zachęcali i inspirowali ich do społecznej aktywności. W ten sposób rozwija i kształtuje się nie tylko sam MALLowicz, ale także jego otoczenie oraz, pośrednio, społeczność lokalna, w której żyje i działa.

B. Zadania

Udział w szkoleniu to również realizowanie zadań pomiędzy kolejnymi spotkaniami
i praktyczne wypróbowanie zdobytych umiejętności w swoim środowisku i we współpracy z osobami ze swoich grup i organizacji. W razie pojawienia się wątpliwości bądź trudności w realizacji zadań każdy uczestnik Akademii ma możliwość skonsultowania problemowych kwestii z koordynatorem szkolenia w czasie między kolejnymi zjazdami.

C. Sieć współpracy

Udział w szkoleniu jest doskonałą okazją, by poznać podobnych do siebie, aktywnych ludzi z całej Polski, wymienić się doświadczeniami i znaleźć partnerów do wspólnych działań i inicjatyw.




sobota, 17 listopada 2012

"Na rzecz wspólnego świata" ( "Move towards one World").

„Jesteśmy złapani w sieć wzajemności, z której nie można uciec, włożeni w jeden worek przeznaczenia. Cokolwiek dotyka kogoś bezpośrednio, wpływa na nas pośrednio. Zostaliśmy stworzeni do życia razem z powodu współzależnej konstrukcji rzeczywistości. Czy pomyślałeś kiedyś, że nie możesz wyjść rano do pracy bez bycia zależnym od większości świata? No właśnie, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Skąd pochodzi kawa w twoim kubku? Skąd się wzięła gąbka? Jakim cudem trafił na twój stół bananowy jogurt? I zanim skończysz śniadanie, już zależałeś od ponad połowy świata”.

Martin Luthera King fragment  „Kazania wigilijnego”1967 r.

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole rusza już w poniedziałek. Rozpoczynamy Grą Miejską Fair Train.


Cieszymy się, że tak wiele osób i organizacji popiera idee gry, że tak wielu osobom nie jest obojętne dobro naszego wspólnego świata. Dziękujemy za otwartość i ogromną przychylność  ze strony tak dużej ilości partnerów.




czwartek, 8 listopada 2012

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM

Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
A. Einsein

W  dniu 29.10.2012 r. w siedzibie Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu przy ul. Warszawskiej 19 w Katowicach zebrała się kapituła KONKURSU
"ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM".
Nasza kandydatura przeszła pozytywnie ocenę formalną!
W związku z tym odbierzemy wyróżnienie dla organizacji, jakim jest certyfikat "ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM" w trakcie tegorocznej Śląskiej Gali Wolontariatu, która odbędzie się 4 grudnia w Kinoteatrze RIALTO W Katowicach.”

Z wielką przyjemnością informujem, iż nasza kandydatka na Wolontariusza Roku 2012 otrzymała najwyższą liczbę punktów i tym samym zajęła I miejsce!
A jest nią: ANGELIKA FINKAS

 W związku  z tym: Angelika otrzyma statuetkę Wolontariusza Roku 2012 w trakcie tegorocznej Śląskiej Gali Wolontariatu, która odbędzie się 4 grudnia w Kinoteatrze RIALTO W Katowicach.

Ponadto zgłoszenie kandydatury Angeliki zakwalifikowało się do etapu ogólnopolskiego i zostało wysłane do Centrum Wolontariatu w  Warszawie, gdzie jej kandydatura zostanie oceniona przez ogólnopolską kapitułę.

Trzymamy kciuki!!!