niedziela, 25 stycznia 2015

POLICHROM ...???

Nowa gra - nowe wyzwanie.


Brzmi interesująco, intrygująco???

Niebawem wszystko się wyjaśni, przystępujemy do zabawy z Regionalnym Centrum Wolontariatu :)

czwartek, 18 grudnia 2014

"Zamień stare na nowe" - warsztaty w DeKato


W ramach projektu: "Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę." w magicznym miejscu DeKato, nasze ekspertki Aneta i Nicole uczyły, jak wykonać bransoletki ze starych T-shirtów.
Na warsztatach powstały także inne cuda: ozdabialiśmy i przerabialiśmy stare koszulki oraz upiększaliśmy szmaciane torby na zakupy, rozmawiając jednocześnie o odpowiedzialnej konsumpcji i pomysłach na używanie starych, pozornie niepotrzebnych rzeczy.

Nabór na warsztaty ogłosił sklep DeKato na wydarzeniu na FB: 














sobota, 6 grudnia 2014

Tytuł "Szkoła Przyjazna Fair Trade" - wniosek

Informujemy z radością, że w tym tygodniu złożona została aplikacja o nadanie Zespołowi Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach. Klub nadal będzie kontynuował działania wspierające Fair Trade w naszej szkole, a poniżej notatka ze strony

"To był dobry tydzień dla #FairTrade w Polsce. Z Zespołu Szkół Handlowych im Bolesława Prusa w Katowicach wpłynął wniosek o nadanie tytułu Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu, a miasto Poznań przysłało wniosek o przedłużenie na kolejne dwa lata tytułu „Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”. Oczywiście w przypadku obu podmiotów niczego nie przesądzamy – przesłane raporty muszą najpierw zostać zweryfikowane. Z kolei w przyszłym tygodniu II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu jako druga szkoła w Polsce otrzyma tytuł „Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu”. I ta sprawa jest jak najbardziej pewna."

Trzymamy kciuki!

piątek, 5 grudnia 2014

MAKE CHOCOLATE FAIR

W dniu 05.12.2014 odbyła się w szkole czekoladowa akcja.
Zbieraliśmy na wszystkich przerwach podpisy pod petycją (więcej info na stronie poniżej)




Było bardzo miło. Piliśmy czekoladę na gorąco, było domowe ciasto i odwiedziny absolwentek.

Chyba częściej będziemy organizować takie akcje!















Dzień wolontariusza 5 grudnia!









5 grudnia to Dzień Wolontariusza! W tym dniu spotkaliśmy się z naszymi wolontariuszami EVS Antkiem, Inmą i Marilią, mogliśmy porozmawiać o tym, jak zostać wolontariuszem, czy można wyjechać na wolontariat do innego kraju, jak to się robi i jak podoba się naszym wolontariuszom w Polsce 

sobota, 29 listopada 2014

Z cyklu: piszą o nas!

Pojawił się artykuł na temat Gry Miejskiej Fair Train 2014 oraz poprzednich edycji.
Bardzo przychylny i doceniający nasze działania.
Dziękujemy, obiecujemy jeszcze lepszą, przyszłoroczną V edycję!

piątek, 28 listopada 2014

Podsumowanie ewaluacji FAIR TRAIN 2014


Przedstawiamy podsumowanie ankiet wypełnionych przez  uczestników FAIR TRAIN 2014:

·           97% uczestników gry jest zadowolonych z udziału w grze!
·           Prawie 50% osób brało udział w zabawie w poprzednich edycjach, czyli ponad 50% to nowi uczestnicy!
                Zdecydowana większość  uczestników (tylko Ci uczestnicy, którzy brali udział w poprzedniej edycji na terenie Parku Śląskiego), uznało Centrum Katowic za ciekawszy teren.
·           Za najciekawsze i najbardziej atrakcyjne stacje uczestnicy uznali:
  •    Stację 10 – „Owocowy raj” w Herbaciarni Fanaberia
  •    Stację 6 – „Upcycling” w Spółdzielni Socjalnej DeKato
  •    Stację 8 – Wyżywić planetę, czyli mięso kontra rośliny w Wege Barze Złoty Osioł
Dodatkowo uczestnicy ocenili pozytywnie:
·         Kreatywność i zaangażowanie organizatorów w przygotowanie zupełnie nowych pomysłów na stacje
·         Stacje kreatywne z upcyclingiem i możliwość zrobienia czegoś i zabrania ze sobą
·         Możliwość zdobycia i pogłębienia swojej wiedzy w zakresie edukacji globalnej, sprawiedliwego handlu, możliwych działań i zmian postaw, szczególnie konsumenckich
Negatywnie oceniono:
·         Stacje, na których angażowano do wywiadów lub aktywności mieszkańców/ przechodniów, narzekano, na brak chęci do współpracy i negatywne nastawienie ludności
·         Zbyt długi czas oczekiwania na stacjach – ten problem powtarza się w każdej edycji, choć na każdej stacji w każdym roku zwiększamy ilość obsługi i ilość wolontariuszy stale rośnie. Mamy nadzieję, że warsztaty dla wolontariuszy przed V edycją pozwolą znaleźć skuteczne rozwiązanie tego problemu.
·         Różne drobne problemy organizacyjne. Podobnie jak w poprzednim punkcie, uważamy, że wyłonienie liderów wśród wolontariuszy i przeprowadzenie warsztatów dla tej grupy przed grą pomoże rozwiązać trudne sytuacje, choć mamy świadomość, że nie wyeliminuje ich wszystkich.
Do poprawy według uczestników:
·         Pora roku – tu nie możemy nic zrobić, kolejny raz to podkreślamy  – Tydzień Edukacji Globalnej jest zawsze w listopadzie
·         Poprawa dokumentacji i punktacji
·         Poprawa kontroli uczestników, zabezpieczenie przez grą nie Fair
·         Czas na grę – został w IV edycji wydłużony, choć wydawało nam się, że już w III edycji był bardzo długi. Będziemy dyskutować na ten temat.
Czego zabrakło:
·         Dobry posiłek – to niestety wykracza poza nasze możliwości finansowe, ale obiecujemy popytać tu i tam J
·         Lepsze mapy – to jest do zrobienia pod warunkiem dodatkowych środków finansowych, trzymajcie kciuki J
·         Poprawa atmosfery i komunikacji między drużynami – być może jest to realne mimo, że jest to konkurs. Postaramy się zastanowić, jak możemy zintegrować naszych uczestników J

OBIECUJEMY WSZYSTKIE WASZE UWAGI UWZGLĘDNIĆ PODCZAS PRZYGOTOWAŃ I ORGANIZACJI PRZYSZŁOROCZNEJ, KOLEJNEJ V EDYCJI!