wtorek, 3 grudnia 2013

SZKOŁA GLOBALNA 2013 - podsumowanie dotychczasowych działań

Zapraszamy do lektury tekstu sprawozdania oraz obejrzenia naszych prezentacji z działalności w zakresie edukacji globalnej.

Zespół Szkół Handlowych we wrześniu 2007 roku przystąpił na zaproszenie Polskiej Akcji Humanitarnej do międzynarodowego programu „Szkoła Globalna”. Podczas udziału w programie realizowaliśmy tematykę: prawa człowieka, zmiany klimatyczne i sprawiedliwy handel. Następnie w roku 2009 przystąpiliśmy do kolejnego programu międzynarodowego „Szkoła Globalna działa lokalnie” (Global Action Schools 2 Communities), będącego kontynuacją „Szkoły Globalnej”. Podczas 3 lat trwania programu skupiliśmy się na temacie sprawiedliwego handlu, ze względu na profil naszej szkoły.
Podczas realizacji w/w programów wypełniliśmy wszystkie warunki projektu i otrzymaliśmy tytuł „Szkoły Globalnej”. Informacja o zadaniach realizowanych w czasie udziału w programach zawarta jest w załącznikach: sprawozdaniach i prezentacjach Power Point.
W styczniu 2010 zorganizowaliśmy konferencję dla 150 uczestników ze śląskich szkół pt „Zmiany klimatyczne – I Ty czujesz klimat?” we współpracy z PAH i Fundacją Aeris Futuro.
W roku 2010 w listopadzie zorganizowaliśmy Festiwal „Lepszy Świat – My to potrafimy zrobić!” w ramach TEG. Wzięło w nim udział 300 uczestników ze śląskich szkół. Nasi uczniowie wygrali także konkurs na projekt edukacyjny przygotowując pracę dotyczącą otwarcia sklepu szkolnego z produktami FAIR TRADE w Katowicach.
W roku 2011 rozpoczęliśmy organizację Gry Miejskiej FAIR TRAIN. Duża impreza w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej jest obecnie realizowana cyklicznie. W roku 2013 wspólnie z 4 szkołami z naszego regionu.
Wiedzą na temat organizacji gry oraz materiałami dzielimy się regularnie z nauczycielami ze szkół z całej Polski podczas różnych konferencji i szkoleń, m.in. organizowanych przez PAH oraz WOM w Katowicach.
W latach 2012 i 2013 szkoła zrealizowała projekt Leonardo da Vinci „Idea sprawiedliwego handlu i sprzedaż produktów regionalnych w kształceniu odpowiedzialnego handlowca”. Uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowujących do udziału w praktykach oraz odbyli 3 tygodniowe praktyki w sklepach z produktami sprawiedliwego handlu i produktami regionalnymi w Hiszpanii.
W roku 2013 Aneta Kłudziak dostała się do projektu KORBA ze naszym projektem sklepu FAIR TRADE, gdzie promowała nasz pomysł.
W maju 2013 zorganizowaliśmy pierwszy PIKNIK FAIR TRADE w Parku Śląskim, impreza będzie realizowana przez naszą szkołę corocznie.
Aktualnie uczestniczymy w projekcie „Zmieniaj nawyki na lepsze – Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę” Polskiej Zielonej Sieci.
Prezentacje:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz